Da bi životinje živjele duže i imale kvalitetniji život potrebna im je njega, a ribicama čišćenje akvarijuma, odnosno stvaranje adekvatnih uslova za boravak riba u akvarijuma.
Kada formirate akvarijum, dobićete preporuku da postavite i filter za vodu, a on može biti unutrašnji koji se postavlja u akvarijum ili vanjski koji ide pored. Razlikujemo i filtere sa strujanjem vazduha, filtere na motorni pogon… Koji će najviše odgovarati potrebama vašeg akvarijuma, ali i vašem budžetu, najbolje je da se posavjetujete sa uzgajivačima ili prodavcem kod kojeg ćete kupiti ribice.
Takođe, akvarijum se nikada ne čisti cijeli, već je preporuka da se svakih sedam do 14 dana izmijeni dio vode (ne više od jedne trećine), očiste filter i staklo.
Vodu možete da izvučete crijevom, idite do dna akvarijuma, ne smeta i ako povučete neki kamenčić, vratićete ga, ali vodite računa ukoliko imate biljke u akvarijumu da im ne pokidate korijenje.
Kada dodajete vodu obratite pažnju da ona bude ili odstajala ili voda iz vodovoda u koju ste ubacili kondicionere koji služe da neutrališu hlor i teške metale. Stručnjaci ističu da vodu u tom slučaju sipamo nakon pola sata, te da vodu možemo odmah uliti u akvarijum ukoliko ju provučemo kroz aktivni ugalj.
Odlična svar su magnetni čistači za staklo koji su laki za upotrebu tako da možete i svaki dan da pređete magnetom preko stakla kako bi uklonili naslage algi.
Ukoliko to radite redovno, olakšaćete sebi posao jer nećete doći u situaciju da imate “zamrljan” pogled ka ribicama i nećete morati da ispraznite cijeli akvarijum kako biste spužvicom i sredstvom za čišćenje riješili problem.
Možda će se onima koji prvi put žele da nabave preslatke ljubimce sve ovo činiti previše komplikovano, ali ne brinite čišćenje ne zahtijeva mnogo vremena i kada se uhodate sve će ići mnogo lakše i brže, a svaki pogled na ljubimce prekrasnih boja će vas oduševiti. Nemojte se iznenaditi ako se “uhvatite” da do pola noći gledate u akvarijum.
Izvor glavne slike: Wikipedia.org